Sorun Gider

Kantinde oturuyorsunuz. Yanınızda iki arkadaşınız daha var. Dün ne kadar içtiğinizden, akşam ne kadar içeceğinizden ya da alkolün zararlarından konuşuyorsunuz. (bloglar yasaklanmasın!) İşte tam o sırada yanınıza bir arkadaşınız daha gelir. Sırtında çantası yoktur. Elinde defteri, kitabı, kalemi, silgisi de yoktur. “Aga napıyonuz ya?” diyerek arka masadaki boş sandalyeyi çeker, yanınıza oturur. Kıçının tabureye değmesiyle elinin sigara paketinize uzanması arasında yarım saniye gibi gereksiz bir süre vardır. (sigara zararlıdır!) Ateşi de yoktur. İşin kötüsü sizde de ateş yoktur.

Söylenmeye başlar: “Ulan sigara içen 3 adamsınız şu masada. Birinizde bile ateş yok, yazıklar olsun” Sanki ateşi kendi bulmuş. Siz ona destek olmamışsınız gibi davranır. Neyse sigarasını yakar, yanına bir arkadaşı daha gelir. Sizin sigaranızdan ona da ikram eder…

Sorun sigara değildir. (ama bak sigara sorundur. Bırakınız.) Sorun bu arkadaşınızın geçtiğimiz iki paragraf boyunca size bir şey söylememiş olmasıdır. Sizinle, sizin sigaranızdan başka bir şey paylaşmamış olmasıdır. Ve işin kötüsü yıllardır da aynı adam olmasıdır. Yalnızca kız arkadaş (kız arkadaş yararlıdır. Bırakmayınız.) edinebilme ihtimalinin olduğu dönemlerde sigara alan bu arkadaş bir süre sonra canınızı sıkar. Yolunuzu değiştirmenize neden olur. Sırf bu tür arkadaşlardan kurtulmak için sigarayı bırakmış, çekirdeğe dadanmış arkadaşlarım var. Hepsi sonra çekirdeği bırakmak için sigaraya başladı ama olsun. Kötüdür öyle arkadaşlar, edinmeyiniz. “Ee edindik bir kere ne yapacağız şimdi?” derseniz ben de öncelikle size “Bırak bu yapacağız edeceğiz laflarını samimi ol la. Yapçaz de. Ne yapçaz de bana..” derim. Ama anlatırım da kısaca:

Otlakçı, size doğru yaklaştığında “Sigaran var mı?” diye sorun. Gider.

Önce davranarak “Ceren seni soruyordu abi yukarda. Konuştunuz mu?” diye sorun. Koşarak gider.

“Abi senin hattın faturalı mıydı?” diye sorun. Kesin gider.

Yanınızdakilerin omuzlarına kollarınızı atıp “Akşam size gelelim mi?” diye sorun. Birkaç gün gider.

Yani siz de onun gibi yaklaşırsanız: Sorun gider.

Advertisements


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s