Ben İstanbul doğumluyum ama babamlar Fenikeli..

M.Ö. 3000’lerde, denizci Fenikeli abiler “Oğlum, hangi gemiye ne kadar mal koyduk?”, “Geçen fırtınada kaç gemi batmıştı ya?”, “Şu ülkenin girişine bir şey yapsak da buranın Fenike olduğu anlaşılsa” derken, ihtiyaçtan alfabeyi icat ediyorlar.

Bunlar denizci olduğu için orda burda hemen duyuluyor tabi alfabe mevzuu. Fenikeli muhasebeciler, limanlarda, gemilere yapılan girdi çıktıyı yazarken millet de görüyor tabi. Mısırlılar filan “Ne var, biz de hiyeroglifi bulduk! Biz de geminin kapısında artistlik mi yapaydık?” (bu kısımdan pek emin değilim, Mısırlılar “yapaydık, edeydik” diye konuşmuyor olabilirler..) diye söyleniyor. Diğer medeniyetler de; “İş mi yani alfabe bulmak? Bir gece sabahlasak biz de bulurduk.. Hatta bu gece yatsak, sabah dinç kafaya buluruz bi tane..” diye Fenikelinin arkasından konuşuyor.

Tabi Fenikelinin kulağına geliyor bunlar… Kızıyor ama çaktırmıyor.. Çünkü, adam gibi adam Fenikeli..  Alıyor Yunanlısını, Arabını, Persini karşısına, “Oğlum” diyor “Yazıyı bulduysak kendimize bulmadık, medeniyete bulduk biz bunu. Orda gemide duruyor, isteyen alsın kullansın. Hem biraz okuyun, yazın da bilginiz görgünüz artsın lan. (Mısırlıya bakarak) Hala börtüyle, böcekle zaman geçiriyorsunuz..” diyor. Bütün medeniyetler çok seviniyor tabi duruma. Çoğu alıyor tabletlerden. Karşılığında da, öküz, buğday filan teklif ediyorlar (daha para icat edilmemiş tabi) teşekkür mahiyetinde. Fenikeli; “Gerek yok kanka!” diye geri çeviriyor hepsini.

Mevzu bu. İşte şimdi görsen, altına giyecek donu yok diye dalga geçeceğin o adam olmasa, ne Homeros bir şey yazabilecekti, ne Tolstoy. Akıllarına gelen hikâyeleri sadece ortamlarda anlatacaklardı. Sonra o olaylar başlarda “bizim bir arkadaş”, zaman geçtikçe de “geçen başıma ne geldi bak”la başlayan kalıplarla başka yerlerde anlatılacak, Raskolnikov da ortamına göre ya Michael olacaktı ya Osman.

Dolayısıyla elimizde de canım kitaplar yerine saçma sapan anılar kalacaktı.

O yüzden alfabenizin değerini bilin..

Yazın..

Not: Yazar finalde tüm dünya halklarına seslenmiştir..

Advertisements


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s