Life In A Day

Milyarlarca hayat, milyarlarca hikaye demek. Sen televizyon seyrederken, kimileri çalışıyor, kimileri hastanede tedavi görüyor, kimileri çocuk doğuruyor, kimileri eğleniyor, kimileri çok önemli bir sınavın sonucunu bekliyor, kimileri nasıl doyarım diye yol bulmaya çalışıyor, kimileri ölüyor..

Dünyada aynı anda milyarlarca hikaye, simultane bir şekilde sahneye çıkıyor.. Bir tek sen varmışsın gibi yaşıyorsun ama senden o kadar çok var ki… Herkes kendi filmini çekiyor, kendi hikayesini sahneliyor.

Bazen pencereden dışarı bakarken, ışıkları yanan evlere bakarım ve hangilerinde bu akşam kavga var, hangilerinde eğleniyorlar, hangilerinde ağlaşıyorlar diye merak ederim.. Küçücük pencerelerden sızan ışığa ve evin perdelerine bakıp, arkasındaki hikayeyi düşünürüm..

Birileri daha büyük düşünmüş.

Dünyada bir gün nasıl geçiyor, Ridley Scott hayal etmiş.. Kurucusu olduğu RSA Films ve Youtube ile bir proje başlatmış ve adına da “Life In a Day” demişler. Yönetmeni ise Oscar ödüllü Kevin MacDonald (State of Play, Touching the Void, The Last King of Scotland) .


Çalışmanın amacı, 197 ülkede ve 45 farklı dilde, aynı günde (24 Temmuz 2010) çekilmiş, 4.500 saatin üzerinde yaklaşık 80.000 kaydı, Youtube’a yükletip, gezegenimizde ki tek bir günün 90 dakikalık filmini ortaya çıkarmak. Filmin yönetmeni MacDonald, bu proje için zaman kapsülü benzetmesi yapmış ve şimdiye kadar eşi benzeri olmayan bir belgesel olacağını söylemiş. Gerçekten daha önce yapılmamış bir şey.

Yapımcılar ise bu belgeseli “dünyanın, en geniş kullanıcı kitlesince geliştirilmiş filmi yapmak için, tarihe geçecek küresel bir deney: senin tarafından, tek bir günde çekilmiş, bir belgesel” olarak tanımlıyorlar. Gönderilen kayıtlardan, filme seçilen kayıtların sahipleri, yönetmen yardımcısı olarak adlandırılacaklar.

Ocak 2011, Sundance Film Festivali’nde, filmin galası yapıldı. “Life In a Day” festival kapsamında yarışmaya katılmayan, özel gösterime dahil filmlerdendi. 27 Ocak 2011’de, yine tek bir gün, projenin youtube kanalında filmin galasını yayınladılar. Benim de o gün bu filmi/belgeseli yakalama ve seyretme fırsatım oldu. Etkileyici geldi. Film, 2011’in ilerleyen günlerinde tekrar yayınlanacak, şu anda yayında değil. Gelişmeleri http://www.youtube.com/user/lifeinaday sayfasından takip edebilir, teaser’lara bakıp, filmi seçilip Sundance’e davet edilen 20 katılımcının röportajlarını seyredebilirsiniz.

Katılımcılardan, filmlerini çekerken kişisel şeyler çekmeleri, sevdikleri, nefret ettikleri, hayatlarının parçası olan, vazgeçemedikleri, yaptıkları herhangi bir şeyi çekmeleri istenmiş. Kendilerini sınırlamamaları istenmiş. Dünyanın çeşitli bölgelerine, özellikle dünyanın ücra köşelerine,yaklaşık 500 adet video kamera gönderilmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayınlanan filmde bana en etkileyici gelen hikayelerden biri, bir baba ve oğulun güne başlamalarıydı. Çocuğun annesi vefat etmişti. Kutu gibi bir evde, 24 Temmuz’a uyanıp, günlük hazırlıklarını yapıp, annenin resmi önünde bir tütsü yakıp, onu andılar. Onların günü böyle başlıyordu. Bir başkasının ki, kilometrelerce uzakta, satacağı yemekleri, tepsiye koyup, tepsiyi kafasına yerleştirip, yemek satarak başlıyordu. Başka bir yerde, gün, bir annenin oğlunu okula gitmeye ikna etmeye çalışmasıyla devam ediyordu. Aynı gün ama herkes o güne başka başlıyordu ve farklı bitiriyordu.

Bu değişik belgeseli izleme fırsatınız olursa, kaçırmayın. Hani, hergün uyandığınız gün varya, mesela yarın, ona milyarlarca insan uyanacak, bazıları uyanamayacak, bazılarının ilk günü olacak, herkes farklı bir şeylerle mücadele edecek. Size kendi hikayenizi tekrar hatırlatıyor bu belgesel, başkalarının hikayelerini anlatıyor ve kendi dünyanızın, ne kadar küçük ama aynı zamanda ne kadar farklı olduğunu anımsatıyor.

Advertisements

One Comment on “Life In A Day”

  1. bi de the beatles’ın a day in the life diye bir musiki eseri vardır. o geldi aklıma. ben ömer’in ev arkadaşı. i’d love to turn ömer on! oh yea baby…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s