’90 Doğumlular Yetişkin Olmuşlar

Kendimi ’80 kuşağına koyuyorum. 1987 doğumluyum.. Böyle 80’lerde çocuk olmak falan dediklerinde, böbürleniyorum. Sanki “Susam Sokağı”nı falan çok iyi hatırlıyormuşum gibisinden hem de. Aslında böyle değil durum sanırım.

Olmak istediğin kuşağın insanı olabilirsin günümüzde. Bilgiye ulaşmak, çok kolay çünkü. Hem “Google it” diye bir  söz var artık, merak ettiğin şeyi yazıyorsun… Abim sana çatır çatır çıkarıyor istediğin bilgiyi. Tamam, bunun arasında gereksiz binlerce şey var ama eşek değilsen, biraz anlıyorsan bu işlerden hemen istediğin bilgileri ayıklayabiliyorsun. Yani istersen 70’lerin de insanı olursun, 60’ların da. Bakar, araştırırsın.. İki kitap bulursun, okursun, öğrenirsin her şeyi. Meraklıysan ama.

Meraklıysan eğer, her şey olursun arkadaş. Yetişkin de olursun. Ama merak etmek için, önce çocuk olmak gerekir. 2000’lerin insanı olmayı bileceksin önce. Sanki 2005’te doğmuş, 6 yaşındaymışsın gibi merak edebileceksin. Bu neden böyle olur, bunu neden böyle yapmışlar, bunu böyle yapsalarmış daha iyi olurmuş, buna böyle bakarsan şuna benziyor gibisinden şeyleri demesini bileceksin.

Eğer 20+’ysan, merak etmeye başladıysan, olaylara çocuk gibi bakmaya çalışıyorsan biraz da sorun yaşıyorsun demektir. Şimdi o kadar geriye, tekrar çocukluğuna gitmek de çok kolay değil. Arada ergenlik denen bir dönem var. Eee, birden çocuk olamayacağına göre de o ergenliği biraz tekrar yaşamak zorunda kalıyorsun. Bu da bir takım sorunlar getirmiyor değil. Hafif salaklaşıyorsun, arada kalmış gibi. Kararsız oluyorsun falan. Hem Picasso’nun da bir lafı vardır, “Çocuk gibi bakabilmek 60 senemi aldı” gibisinden.

Sözüm ona, 90 ve üstülüler.. size diyorum. Güzel bir zamana girdiniz, artık önünüz açık gibi. Para kazanmaya başlayacaksınız, okulunuz bitecek, ciddi bir şeyler yapmak zorunda kalacaksınız. Kalmayın derim, acele etmeyin.

Yetişkin olmak, iyi bir şey değil..

Advertisements

One Comment on “’90 Doğumlular Yetişkin Olmuşlar”

  1. macitozcan says:

    hacı, 80 liler ile 80 kuşağı aynı şeyler değildir. 65 kuşağını bir hatırla derim :))


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s