Barcelona nedir? N’apıyo bu adamlar? Nasıl futboldur bu?

Daha ilk haftadan aklımdaydı. Bir sonraki yazım bu deliler hakkında olmalı diye. Bir şekilde içimde, aklımda bu spordan ne kadar anlıyorsam, izlediğimde ne kadar hayran kalıyorsam sadece lafta bırakmayıp, yazıya dökmeliydim.

FC Barcelona… Namı diğer Barça. 1899 yılında İspanya’nın Katalonya özerk bölgesindeki Barcelona kentinde bulunan futbol takımı. İsviçreli, İngiliz ve İspanyol bir grup tarafından kurulmuştur. İsviçreli bilim adamları olabilir mesela bu adamlar. Sonuçta adamlar belki kremini buluruz demişlerdir. İngilizler zaten bu sporun mucidi. İspanyollar da zaten toprak sahibi. Toplanmışlar “Més que un club” (bir kulüpten daha fazlası) demişler ve bunu slogan olarak ilan etmişler.

Neyse… İzlediniz mi hiç son birkaç senedir Barça maçı? Her hangi bir takımla olan maçı olur. Merakınız varsa eğer Real Madrid ile olan maçlarını kesin izlemişsinizdir. Teknik analiz falan yapmayacağım elbet. Gayet futbol izler ve sever bir vatandaş olarak yazıyorum burada.

Oğlum nedir la bu adamların oynadığı? Nasıl ya? Ne oynuyor bu adamlar? Ha bunlar top oynuyorsa, biz ne izliyoruz? Diğer takımlar ne iş yapar? İnsan mı bunlar? Manyak mısınız oğlum?

En son 29 Kasımdaki maçı izlediniz değil mi? Duydunuz mu? Okudunuz mu? 5-0 çaktı oğlum adamlar Real Madrid’e. Laf değil. Maçı baştan sona orgazm olarak izledim. Ağzım açık, gözlerim fal taşı… Mastürbasyon gibi bir şey o maçı izlemek. Dünya üzerinde kaç ülke ve lig var? Her ligde kaç futbolcu var? Peki neden bu 22 adam? Seçilmiş adamlar mı bunlar Tanrı tarafından? Johan Cruyff nasıl büyük bir futbol zekasıydı ki, aktif oynadığı dönemde milleti kendine hayran bıraktığı yetmezmiş gibi bir de Barça’nın beyni olup, takımı bugün bu futbol uzmanı haline getirmiştir? Babam anlatır halen daha bana. 1974 Dünya Kupası Hollanda Milli Takımı… “Yok böyle takım” der babam. “İzlerken bugün Barcelona’dan aldım keyfi alırdım” der ama. O zamanın Hollanda’sı başkaymış. Göremedik tabi. Johan Neskeens, Rob Rensenkbrink, Johann Cruyff…  Acayip oynarlarmış. İstanbul’a gelmişler bir maç için de, o zaman canlı canlı izlemiş keyifle. Şimdi o takımdan efsane bir adam menajerliğe soyunuyor ve Ajax’dan sonra Barcelona’nın başına geliyor. Ve artık hiç bir şey eskisi gibi olamıyor. Futbolu baştan yazdı. Takımda artık bir ruh var. Sadece pahalı isimlerin başarısı değil bu. Formanın başarısı.

Sadece bir adama, bir futbolcuya indirgenemez bu başarı. Messi bu işin bir parçası. Evet büyük bir parçası ama tek başına değil. Cruyff felsefesi diye bir şey var artık. La Masia diye bir yer öğrendik. Nou Camp’ın hemen yanı başında eski bir ev. Altyapı beyninin merkezi. Takımın antrenman yaptığı saha, diğer tüm altyapı oyuncularının, ikinci takımın ve genç takımın antrenman yaptığı saha ile yan yana. Şimdi  10 yaşında top peşinde koşan velet, hemen iki yan sahasında Messi’yi, Xavi’yi, Iniesta’yı görüpte “ulan ne oynuyorlar be, bende büyüyünce onlar gibi olacağım” demez mi? Der heralde.

Futbol programı ya da futbol köşesi yazısı gibi olmasın ama beni gaza getiriyor bu takım. Babam bana “1974 Hollanda Milli Takımı var ya, ooff ne takımdı oğlum be” derken ki heyecanını, şuan ben günümüz Barcelona’sında yaşıyorum. Babadan oğla aktarılan bir geçmiş futbol tarihi gibi, bende ilerde eğer olursa oğluma/oğullarıma bu takımı, Barcelona’yı anlatacağım. “var ya, ne takımdı bee…” diyeceğim. Dünya gözüyle sporda, futbolda bir efsaneye tanıklık etmenin şansını yaşıyoruz. Gelecek için önemli bir durum bence bu ve bunu geleceğe biz taşıyacağız.

Onlar böyle oynamaya devam ederse belki Harlem takımının NBA’den ihraç edilmesi gibi, futbol oynamaktan men edilebilirler. Belki de diğer ne kadar takım varsa onlara “haydi git bi çay koy” demek lazım.

İzleyin. İnsan değil bunlar. 17 Nisan’da rövanş maçı var. Real Madrid’in sahasında. Kendi sahalarındaki kadar rahat olmayacaklar belki ama kaçırmayın derim. İzlerken yanınıza bir peçete alın. Ne bileyim alın işte.

Advertisements


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s