Günümüz Hitchcock Gerilimleri; “Apartman Otomatı”

Kahramanımız apartman kapısına anahtarını sokar, kilidi açar ve omuzuyla ağır kapıyı ittirir. Fonda, kapının adeta çocuk ağlaması gibi inleyen sesiyle beraber, kedi sidiği kokan, yarı aydınlık apartman boşluğu çok ürpertici görünmektedir. Apartmana girer girmez refleks olarak elektrik düğmesine basar ve apartman loş bir ışıkla aydınlanır. Ortalığın ışımasıyla, sağdaki pejmürde (allahım bu kelimeyi bir gün kullanacağımı biliyordum..) masa adeta emekliliği gelmiş bir ihtiyar gibi ona selam verir.  Bizimki önce, kapıdan anahtarı sökmeye uğraşır.. Orada baya bi zaman kaybeder, sonra posta kutularına bakar.. Önce kendi posta kutusundaki faturaları alır, sonra  diğer kutuları da “acaba bunlara ne kadar gelmiş lan doğalgaz?..” diyerek karıştırır.. Yine en fazla onlar ödemektedir. Okkalı bir küfür savurur.. (“türkçe: mınıskym!..” , “ingilizce dublaj: fuck!..”) Sonra (bakarken karıştırdığı için) her faturayı doğru kutuya yerleştirmeye çalışır ve sonunda merdivenlere gitmek için adımını atar. Bodruma inen merdivene bakmamaya çalışarak yürür. (çünki ordan acayip tırsmaktadır) ve kendini merdivenlerin önünde adeta yıllık bir çınar gibi duran, duvara dayanmış, camı kırık, büyük kapı kanadının güvenli cüssesinin yanına atar. (verettim betimlemeyi) Biraz rahatlamıştır, yukarı çıkmak için merdivene yönelir fakat ilk basamağı çıkarken acı gerçeğin farkına varır.

……….

Zaten normal zamanda, 3 katı çıkıp, kapıyı açıp, evin ışığını yakmasına zar zor yeten otomat süresi, kapıda gereksiz yere oyalandığı için onu 1. bilemedin 2. katta gafil avlayacaktır. Bi anda silkinir ve basamakları ikişer ikişer çıkmaya başlar. Adeta zamanla yarışmaktadır. 1. katı geçer yürek tüpürtüsüyle.. (burada biraz yerel motif kullanmak istedim. yürek tüpürtüsü de gayet yerel bence, biri “yürek” diğeri “tüpürtü” çok otantik..) 2. kata geldiğinde “lan acaba burda beklesem de ışık sönünce bildiğim yerden bassam mı?.. hem arada tavşan gibi kalmam.. baya oldu basalı, eli kulağındadır söner şimdi..” diye düşünür ve beklemeye başlar.. biraz bekler ışık sönmez, biraz daha bekler.. daha da sönmediğini görünce “ulan şimdiye çıkmıştım yukarı hee..” diye düşünerek panik içinde tekrar koşmaya başlar.. gerizekalılığı yüzünden zaman kaybettiği için ortam daha da gerilmiştir, ışık sönmek üzeredir ve o daha yeni 3. kata çıkmıştır. Kapıyı açmadan ayakkabısını çıkarmak için eğilir (zira bi hafta önce “beyler.. ayakkabıyla girmeyelim eve, dışarsının bütün pisliğini içeri taşıyoruz.. eve gelen kapıda çıkarsın ayakkabısını bundan kelli…” diye arkadaşlarına ahkam kesmiş, sanki kendisi eve karşı onlardan daha duyarlıymış gibi davranmıştır) ve acı gerçekle yüzyüze gelir; BOT!..

……….

Evet bot.. Bot ona iyice zaman kaybettirecektir, panikle iyice saçmalayarak ayakkabı bağlarına girişir.. Çözemez.. Çözemedikçe, vücudunda adrenalin salgısı artar.. Terler.. Derisinin altından iğneler batar gibi olur ama sonunda çözer bağcıkları.. Hissetmektedir artık çok az zamanı kalmıştır, telaşla anahtarı alır, kilide sokmaya çalışır “Allah kahretsin yanlış anahtar!..” Tehlike artık çok yakınındadır, adeta arkasından ensesine üflemektedir, diğer anahtarı kilide sokaaaaar… ÇAT!.. Işık kapanır, bizimki önce içinden “aha!.. boku yedik!..” diye düşünür.. Korkuyla aşağıya doğru gittikçe karanlıklaşan apartman boşluğuna bakar.. Bekler bekler.. Bişey gelmeyince.. “bi bok yok anasını satıyım, durduk yere terden sucuk gibi olduk..” diye düşünür.. Rahatlar, kapıya döner, kilitteki anahtarı tam çevirecekken.. TAK!.. Aniden kapı açılır.. Bizimkisi çığlık atar ve ekran kararır..

(Gelecek Bölüm: ” ACABA EVDE KİM VAR?..”)

Önemli Not: Yukarıdaki yazı daha önce kişisel blogumda yayınlandı.. Bu güzide seriye burada devam etme kararı aldım ve bir “Previously on Günümüz Hitchcock Gerilimleri” etkisi yaratmak adına yazıyı burada tekrar yayınladım.. Bilgine sevgili okur..

Advertisements

One Comment on “Günümüz Hitchcock Gerilimleri; “Apartman Otomatı””

  1. Nihan says:

    Merhaba, bu serinin devamını merakla bekliyoruz…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s