Çok şey bilen adamın animasyonu – Hezarfen

Ortalıkta Muhteşem Yüzyıl dizisi ile ilgili, yok “Koskoca Cihan Padişahı’nı karı kız düşkünü gösteriyorlar!”, yok “Sürekli misafir gelecekmiş gibi bir hava var sarayda.. Herkes şıkır şıkır.. Bu adam bir gün de evinde pijamayla oturamayacak mı kardeşim?” yok efendim “Saray değil kız yurdu maşallah!” gibi tartışmalar dönerken, canavar bir ekip, “Ecdadımızı şaşkın ve sakar gösteriyorlar! Yürü mehteran protestoya! Ya Allah!.” tadında tepkilerden ziyade “Adamlar güzel yapmış lan!.. Ehe ehe! Tiplere bak! Paylaş nerdeydi? Hah!..” gibi tepkiler alacakları on numara bir kısa animasyon film yapmışlar, başrolü de adı bin fen bilen anlamına gelen Hezarfen Ahmet Çelebi‘ye vermişler..

Biz memleketteki ilk  sağlam animasyonun ya Faruk Aksoy’un Fetih 1453‘ü (ki film şu anda yılan hikayesine döndü), ya da Bülent Üstün’ün Kötü Kedi Şerafettin‘i (yanılmıyorsam Anima yapıyor o işi de) olacağını düşünürken Tolga Arı diye bir abi yanına, Romain Blanchet, Chung-Yu Huang, Rémy Hurlin ve Chao Ma‘dan oluşan uluslararası bir ekip alıp Hezarfen‘i koydu önümüze. İnceden bağımsız bir çalışma gibi görünen film çok keyifli ve kalite olarak da yurtdışındaki örnekleri aratmayacak cinsten. Ayrıca filmin ses tasarımı Ozan Kurtuluş‘a, müzikleri de Yannis Dumoutiers‘e ait.

Galata Kule’sinden atlayıp, uçacağına inanan deli bir adamın hikayesini, ancak ülkede daha önce örneği olmayan güzel bir animasyon film yapacağına inanan bir ekip anlatabilirdi. Zira filmin sonunda hem Hezarfen, hem de film ekibi amaçlarına ulaşıyor..

Memlekette hikaye bol, bu kanaldan da güzel işler gelecek gibi.. En iyi biz takipte kalalım..

Bu arada filmin resmi web sitesine gitmek isterseniz sizi şöyle alalım..

Advertisements


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s